پروژه‌ها و توکن‌های NFT در سال ۲۰۲۱ رشدی انفجارگونه را تجربه خواهند کندگزارش‌های جدید نشان می‌دهد که توکن‌های NFT یا غیرقابل تعویض در سال جاری میلادی با رشدی جهش‌وار مواجه خواهند شد.

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها روی مدار صعودی قرار دارند و گزارش‌های جدید نیز حاکی از آن است که تنها در شبانه‌روز گذشته، توکن‌های NFT بیشتری در مقایسه با سال ۲۰۲۰ به فروش رفته است.

مؤسسه تحلیلی نان‌فاجبل (NonFungible) مستقر در کانادا گزارش تازه‌ای را منتشر و در آن پیش‌بینی کرده که سال ۲۰۲۱ سال شکوفایی صنعت دارایی‌های غیرقابل تعویض است.

اگرچه از زمان ابداع استاندارد ERC-721 از سوی سه تن از کارشناسان حوزه رمزارزها یعنی ویلیام انتریکن (William Entriken)، دیتر شرلی (Dieter Shirley)، جیکوب ایوانز (Jacob Evans) و نستاسیا ساکس (Nastassia Sachs) در ژانویه ۲۰۱۸، توکن‌های و دارایی‌های غیرقابل تعویض وجود داشته‌اند، اما تا همین اواخر از دید دیگر فعالان پنهان مانده و نتوانسته بودند از محافل خبرگان حوزه رمزارزها بیرون آمده و عرض اندام بکنند. گفتنی است در نیمه دوم سال ۲۰۲۰، فروش توکن‌های NFT با افزایشی ۲۰۰ درصدی به بیش از ۹ میلیون دلار رسید.

در ادامه اما فروش این توکن‌ها با رشد باورنکردنی افزایش یافته و تنها در عرض ۲۴ ساعت گذشته، تقریباً ۶۰ میلیون دلار توکن NFT فروخته شده است.

علاوه‌بر افزایش فروش، بهای توکن‌های پرطرفدار NFT نیز با رشدی جهش‌وار مواجه شده و از ابتدای ماه فوریه تاکنون، چندین توکن NFT توانسته‌اند هر یک به فروشی بیش از یک میلیون دلار دست پیدا کنند. گفتنی است در روز ۲۲ فوریه، یکی از آیتم‌های سری کریپتوپانک (Cryptopunk) به بهای بیش از ۵۵ اتر (معادل با بیش از یک میلیون دلار در آن زمان) به فروش رفت.

تصویر توییت مربوط به فروش توکن NFT

سه روز پیش از آن نیز یکی دیگر از آیتم‌های کریپتوپانک به بهای۸۰۰ اتر (معادل به ۱.۵۵ میلون دلار)‌ فروخته شد و چهار روز قبل هم یکی دیگر این آیتم‌ها به قیمت ۶۵۰ اتر به فروش رفت.

بیشتر بخوانید: یک توکن NFT بسیار کمیاب کریپتوپانک به قیمت 605 اتریوم فروخته شد

بنابر گزارش مؤسسه نان‌فانجبل، کل ارزش بازار پروژه‌های NFT در خاتمه سال ۲۰۲۰ به ۳۳۸ میلیون دلار رسیده است. میسون نیستروم (Mason Nystrom) از تحلیل‌گران مؤسسه مساری (Messari) نیز بر این باور است که ارزش بازار پروژه‌های NFT در سال ۲۰۲۱ به ۱.۳ میلیارد دلار خواهد رسید.

نیستروم در ادامه افزوده است که فعالان صنعت هنر با آغوش باز، پذیرای توکن‌های غیرقابل تعویض بوده‌اند و توانسته‌اند تا دسامبر ۲۰۲۰ بیش از ۱۲۰ میلیون دلار از فروش این توکن‌ها درآمد کسب کنند. وی همچنین با اذعان به وجود قابلیت‌های بزرگ در بخش‌های مختلف اعم از بازی‌های ویدئویی و صنعت گیمینگ و همچنین آیتم‌های کلکسیونی، تأکید کرد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ شاهد راه‌اندازی پلتفرم‌های کلیدی برای تعریف توکن‌های NFT باشیم.

از پروژه‌های مطرح NFT می‌توان به اتر دات کاردز (Ether.Cards) اشاره کرد که یک پروژه مبتنی بر بستر اتریوم است. در این پروژه، کارت‌هایی تعریف شده که به‌طور تصادفی، ویژگی‌های کاربردی مثل کاهش کارمزد پلتفرم، تخفیف‌های احتمالی یا حتی حق امتیاز ویژه کسب درآمد جاری پلتفرم را در اختیار دارندگان خود قرار می‌دهد. علاوه بر این، این پروژه به هنرمندان اجازه می‌دهد که گیم‌های دلخواه خود را از رافل (نوعی بخت‌آزمایی) و بینگوز (bingos) گرفته تا دث‌مچ (نوعی گیم با عنوان مسابقه مرگ) روی توکن‌های NFT تعریف و اجرا کنند.

لیگ برتر بسکتبال آمریکا یا NBA نیز از جمله بازیگرانی است که آغوش خود را به روی توکن‌های غیرقابل تعویض گشوده است. این لیگ با همکاری داپر لبز (Dapper Labs)، خالق کریپتوکیتیز (CryptoKitties) درصدد صدور توکن‌های کلکسیونی در قالب تصاویر پرتاب‌های برتر بازیکنان NBA است.

گفتنی است که طی شبانه‌روز گذشته، بیش از ۳۴ هزار نفر، کارت‌های یادشده را در بازار ثانویه تاپ شات (Top Shot) خریداری و بیش از ۴۶.۷ میلیون دلار برای ناشران آن‌ها درآمدزایی کرده‌اند. کریپتواسلم (Cryptoslam) نیز گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد اوایل صبح امروز، کارتی مزن به لبرون جیمز، بازیکن پرآوازه‌ لیگ NBA به بهای ۲۰۸ هزار دلار به فروش رفته است.

تاکنون چهره‌های سرشناس بسیاری تلاش کرده‌اند تا سوار بر موج توکن‌های NFT شوند. از جمله آن‌ها می‌توان به لیندسی لوهان (Lindsay Lohan) اشاره کرد که توانست یک توکن NFT با تم گروه دفت پانک (یک گروه موسیقی الکترونیک پرآوازه) را به قیمت ۱۵ هزار دلار بفروشد.

امروز نیز یک هنرمند روسی سعی کرد تا ویدئویی از خودش را حاوی تصاویری از خوردن یک خفاش زنده در مقابل پارلمان اروپا در قالب یک توکن NFT به فروش برساند.

منبع: CointelegraphSource link